Kafayı taktılar!

Kafayı taktılar!

TBWA-İstanbul ve Anima İstanbul iş birliğiyle Atasay'ın "Tak Sana Yakışanı" kampanyası için yeni bir reklam filmi çekildi. 

Reklam filminde çok sayıda güçlü ve idealist kadınla karşılaşıyoruz. (Kadınlar Atasay mücevherleri ile bezeli.) Bilim, sanat, moda gibi alanlarda iddialı projeleri olan bu kadınlar "Biz kafamıza takarsak her şeyi yaparız!" diyor. 

Kafamın içi:

Öncelikle prodüksiyon olarak baya başarılı tasarlanmış bir reklam filmi olmuş. İnsanın izleyesi geliyor.

İçerikte hoşuma giden iki şey oldu:

Birincisi, mücevherat markası olarak "takmak" fiilini takı takmak anlamının dışında kullanmaları şahane olmuş üstelik belki de en uzak anlamı olan "kafaya takmak" 

İkincisi, kadın figürünü çoğunlukla güçlenmesi gereken şekilde ya da onlara biçilmiş klasik rollerin içinde güçlü olarak görürüz. Çamaşır yıkıyor, çocuk bakıyor, yemek yapıyor ama yine de işi var ve çalışıyor! Hepsini aynı anda yapınca güçlü! 

Fakat burda kadınlara biçilen klasik rollerden eser yok! Bilim insanı, dansçı, moda tasarımcısı! Zaten güçlüler ve bunları iyi yapıyorlar, kafalarına taktıkları daha da iyi olmak! Bu fikir hoşuma gitti ve izlerken istemsiz tek kaşımı kaldırdım. (Gaza geliriz biz böyle şeylerde)

Zekice düşünülmüş ve uzatamadan net şekilde verilen fikirler olunca, olumsuz tarafı varsa da aklımda kalmıyor. Güzel hamle Atasay!

Yazar: cansu_bu