Ah o duvarların dili olsa da konuşsa!

Ah o duvarların dili olsa da konuşsa!

İspanyol reklam ajansı TBWA, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için duvarları konuşturdu.

Tüm dünyada sorun teşkil eden kadına yönelik şiddet, İspanya’da vurucu bir sergiye konu oldu.

Her yıl ortalama 42’si anne 60 kadının hayatını kaybettiği İspanya’da, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” için TBWA (reklam ajansı), ülkenin başkenti Madrid’deki Atocha Tren İstasyonu’nda tüyler ürperteci bir sergiye imza attı. Sergiye girdiklerinde farklı farklı duvarlarla karşılaşan katılımcıların okuyacakları, bakacakları, fotoğraf çekecekleri hiçbir şey yok! Tek yapmaları gereken, kulaklarını duvara dayayıp yaşanmış olayları dinlemek.

TBWA bu sergi ile yalnızca şiddete maruz kalan kadınlara değil, tüm bu olaylara şahit olan çocuklara da dikkat çekiyor.

Kafamın içi:

İspanya’da bir yıl içinde ölümle sonuçlanan kadına yönelik şiddet vakalarının sayısını yazarken boğazım düğümlendi açıkçası. Böyle bir konuda, başka ülkelerle yaşadığımız ülkeyi kıyaslayıp, sayının bize göre az oluşunu düşünmekten utandım. Çünkü 1 bile çok!

4 duvar arasında olan 4 duvar arasında kalmalı derler. Mahremiyete saygı göstermekle, şiddete karşı suskun kalmak aynı şey değildir. Meraktan duvara bardak dayarken, duyduklarının sorumluluğunu almamak tamamen vicdan ile alakalıdır. Sadece kadına değil her türlü fiziksel ve psikolojik şiddetin son bulması ümidiyle.

Yazar: cansu_bu