Nice Karnavallar Gördü Bu Gözler!

Nice Karnavallar Gördü Bu Gözler!

İşi, gücü bırakıp ''Orada Olmalıyım!'' diyeceğiniz cümbüş-ü alem, Nice Karnavalı.

 

 

Kostümleri ve tüm ihtişamı ile cihana nam salan Venedik Karnavalı, ''Çılgın Günler'in habercisi Köln Karnavalı, kalp ritminde ufak sapmalara sebebiyet veren dans şovlarıyla Rio Karnavalı ve daha niceleri hayallerimizi süslerken, son dönemde yükselişe geçen ve lezzetli yemeğin, harika dansların, muhteşem çiçek kokularının ve devasa görsel şovların yeni adı Nice Karnavalı'nı gözden kaçırmayın!

 

1876'dan beri Fransa Riviera'da bulunan Nice'de düzenlenen ve bu yıl 16 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında yapılacak festivalin her sezon değişen teması 2019 yılı için, Marcel Carné, Roger Vadim, François Truffaut, Jean Cocteau, Jacques Demy, Alfred Hitchcock, Woody Allen ve daha bir çok yönetmeni ağırlayan ünlü Victorine Studyoları'nın 100. yılı şerefine ''King of Cinema'' olarak belirlendi.

 

Şehrin merkezinde bulunan Nice Pazarı çevresindeki festival alanında, öğle saatlerinde başlayan çiçek geçidi ile hep bir ağızdan yükselen şarkılar ve coşku, akşam saatlerinde şehir meydanı Place Massena'da danslar ve dev figürlerin bol olduğu görkemli şovların ardından havai fişek gösterisi ve çiçek savaşları ile son buluyor.

 

Karnaval boyunca buram buram çiçek kokmaya, nükteli maketlere sinsi gülücükler savurmaya ve bolca kahkaha atıp tanımadığınız insanlarla fütursuzca dans etmeye hazır olun!


İpuçları

 

*Biletinizi alıp festival alanına girmeden hemen önce Akdeniz mutfağının ferahlığı ile hazırlanan zeytinyağı ve yeşilliğin bol olduğu sofralarda Ratatouille, Socca, Nicoise Salad, Bouillabaisse gibi tipik lezzetlerin tadına bakmayı ve espresso molasını es geçmeyin.

 

*Karnaval alanında etrafta uçuşan çiçekler, deterjanlı sular ve sprey macun tarzı eğlenceliklere göğüs gerebilmek için kirletmeye kıyabileceğiniz kıyafetler giyin.

 

ve son olarak;

 

*Gönlünüzün turistini salın esnafın yüreğine! Fransa sınırlarında İngilizce konuşarak karşılık bulabileceğiniz nadir bölgelerden birisindesiniz.

 

 

Tüm karnaval programı ve diğer detaylar için;

www.nicecarnaval.com

 

 

Yazar: Dijan İyigün