Ortamcılara Dev Hizmet! Tribute Nedir? Ne menem şeydir?

Ortamcılara Dev Hizmet!         Tribute Nedir? Ne menem şeydir?

Duble hürmetçilik.

 
 
Ergenlik dönemimiz, aidiyet arayışı ve sadece bizim keşfettiğimize inandığımız farklı bir-iki müzik grubu ile deliye dönen, şanslıysak da ablamız/abimiz/kuzenimiz tarafından yol yordam gösterilerek ortamlara dahil edilerek müzik muhabbetleri ile egomuzu tatlı tatlı okşayan bizler, tribute denildiğinde ufak bir süre mavi ekranlarımızda can çekiştiğimizi hatırlar gibi olduk mu?
 
Heeh! Gelin, elbirliği ile ilim & irfan insanı olmaya bir adım daha yaklaşalım.
 
 
Tribute Nedir?
 

 

Varoluşu sürecince tek bir ünlü kişinin/grubun şarkılarını icra eden müzisyen veya müzik grubudur.

Örnek alınan sanatçıya saygı duruşu niteliğinde sahnelenen performanslarda bazıları birebir taklit yöntemini seçerken (bkz: Las Vegas’ın ünlü Elvis Presley taklitçileri) bazıları da ufak dokunuşlarla farklılaşmayı seçer. (bkz: Led Zeppelin şarkılarını reggae stilinde sahneye uyarlayan Dread Zeppelin üyeleri) 

 

 

Belirtileri Nelerdir?

 

 

- Grup/sanatçı isimleri, -genel olarak- orijinal isim üzerinden minik kelime oyunları ile seçilir. Faith no more – Fake no more, Sting – Stung, U2 – 2U, Bon Jovi – By Jovi vb.

 

- Zaman zaman örnek alınan grubun/sanatçının sadece şarkılarını çalmak yetmez yetebilemez, görsel olarak da maximum oranda bu karakterlere benzeme çabasına girişilir. İşte tam bu noktada, sanatçı kişinin zihinsel sağlık kayışını sıkı sıkı tutmak gerekebilir.  

 

- Röportajlarda iletilebilecek olası ‘’İlham kaynağınız nedir/kimdir?’’ sorularının yersiz olacağı kişilerdir.  

 

- Kariyerleri süresince özgünlükten yoksun, üretemeyen, saplantılı bünyeler olarak anılmaya mahkum edilseler de,  

 

- Kimileri tarafından, canlı performansını asla izleme imkanı bulamayacağınız ve hayranı olduğunuz sanatçıları ayağınızın dibine  getiren, bir nevi amme hizmeti veren zanaat insanları olarak görürler. 

 

 

Tarihçe 

 

- Bilinen ilk tribute, 1964’te ‘’The Beetle Beat’’ ile çıkış yapan ‘’The Buggs’’ grubu olarak bilinir ancak birçok kişi klişe Amerikan filmlerinin vazgeçilmez ögelerinden Elvis taklitçilerinin hakkını yedirmemeye adeta yeminlidir.  

 

- Deep Purple davulcusu Ian Paice’in ‘’Purpendicular’’ ile 2002 yılında sahneye çıkması bünyelerde şok etkisi yaratmış olsa da tribute gruplar her zaman bu kadar dosthane karşılanmadı.  

 

- 2009 yılında tamamı Los Angeles menşeili kadın üyelerden oluşan ‘’Blonde Jovi’’ telif hakları ihlali sebebi ile Bon Jovi tarafından mahkemeye verildi. Geçici bir süre ‘’Blonde Jersey’’ ismini kullanan grup, 2010 yılında dağılmadan once orijinal(!) isimlerini kullanmaya geri dönebildi.  

 

- Bu zorlu mücadelede dahi büyük başarılara ulaşma imkanı olduğunu gösteren emsalleri es geçmeyelim. X Factor UK yarışmasında Armağan Çağlayan’ın ingiliz versiyonu olarak ülkemizde nam salan, programın kadrolu jüri üyesi ve dünyaca ünlü yapımcı Simon Cowell’ın ellerinden tutup meşhur ettiği One Direction üyelerine ithafen kurulan ‘’Only One Direction’’ yüz binlerce hayranını 4 İngiltere turnesi ile selamladıktan sonra 2015 yılında Londra West End Tiyatro Sahne’sinde ‘’One Direction Story’’ müzikali ile sahne almayı başardı. 

 

 

Meslek erbaplarına bakış

 

- Nervana (Nirvana)

 

- Purple Reign (Prince)

- The Iron Maidens (Iron Maiden)

- One Night of Queen (Queen)

 

 

Bonus: Yakın zamanda İstanbul’da gerçekleşecek tribute performanslar

Arctic Monkeys Tribute - IF Performance Hall Beşiktaş 9 Ocak

Tom Waits Tribute Night by JazzMatiz - Babylon 25 Ocak

Kurt Cobain Doğum Günü Kutlaması - Zorlu PSM Studio 20 Şubat

Yazar: Dijan İyigün