Özgür Kız!

Özgür Kız!

Yıllar önce Özgür Kız'ı hayatımıza sokan Hazır Kart reklamı! 

Bu reklamın ne ticari tarafını ele alacağım ne de reklamda oynayan Nil Karaibrahimgil'in kişisel yaşantısını. Zira zamanında, bunun bir reklam filmi olduğunu anlamayıp Nil Karaibrahimgil'in şahsi hayatıyla bağlantılı yerli yersiz çok eleştiri yapıldı. 

Şu an bile kadın hakları ile ile ilgili ciddi problemler yaşarken kaç yıl önce bir kadının çıkıp "Ben özgürüm!" demesi büyük bir olaydı. Reklam filminde dağlara bayırlara mı çıkmış, otostop mu çekmiş, erkek arkadaşı ile mi gezmiş gibi yüzeysel şeylere takılmak yerine o yıllarda gösterilmiş cesarete odaklanmak lazım. 

Kadının özgür olanı makbul değildir (siz anladınız bu cümlenin gerçek halini) zihniyetinden dolayı kalın kalın çizgilerle, sert kalıpların içinde yetiştirilen kız çocuklarının kendi kararlarını verip istedikleri hayatı yaşayabilcekleri ihtimalini gösteren Hazır Kart reklamı ve reklam müziği yıllar geçse de akıllarda kalacak.

Özgür kız'ın şarkısında söylediği gibi merak eden, keşfeden, söylenenlere kulak asmayıp kendi gözleriyle görmek isteyen tüm özgür ruhlara selam olsun!

 

Yazar: cansu_bu