Oklava out! Paó in!

Oklava out! Paó in!

Sağlık ve tasarımın mükemmel buluşması Paó!

Tasarım ve girişimcilik konusuna kendini adamış olan Halit Soysal tarafından, günümüzün en büyük problemi haline gelmiş postür bozukluğunu gidermek adına tasarlanmış Paó şık görünümü ve kolay kullanımı ile kullanıcıların hayatına hızla girdi. 

2012 yılında girişimci aarkadaşları ve öğrencileriyle Perception Benders ekibini kuran Halit Soysal, fazla uzağa gitmeden kendi yaşadığı problemden yola çıkarak "kambur durma" bir diğer adı ile "postür bozukluğu" konusu üzerinde çalışmalara başladı. 

"Giyilebilir teknoloji" başlığı altında yer alan Paó, korse vb. ürünlerden farklı olarak küçük boyutu ve sade görünümü ile herkesin kolaylıkla üzerinde taşıyabileceği bir ürün haline getirildi. 

Paó'nun websitesinde yazdığı üzere:

" Paó'nun asıl amacı, sensör ağlarını ve davranışsal mekaniği kullanarak sürtünmeyi hafifletmektir. Paó, duruşunuzu, tutumunuzu ve davranışınızı izlemenize, sürdürmenize ve dönüştürmenize yardımcı olur."

Yalnızca fiziksel değil, psikolojik yararlarının da olduğuna inanılan Paó'yu yaratıcısı ağzından dinlemek için;

Kaynak:

https://sherpa.blog/roportaj/pao-halit-soysal-ile-giyilebilir-teknolojiler-ve-girisimcilik-uzerine 

http://hellopao.com/

Kafamın içi:

Bir yıl boyunca ekiplerinin bir parçası olduğum Maker Hareketi görevim sırasında yaptığımız Maker Meet Up'lardan birine katılan Halit Soysal'ı hayran kalarak dinlemiştim. Mütevazi ancak kendinden emin, çalışkan, yenilikçi ve en önemlisi faydalı olmaya çalışan birinden böyle bir tasarım harikası çıkması şaşırtıcı değil!

Hollanda menşeyli ekiplerinin başında olan birinin bu ürünün altına imza atması ve bir de Türk olması göğsümüzü kabarttı elbette.

Fiziksel ve mental faydalarının yanında modern ve şık görünümlü tasarımı en çok dikkatimi çeken şey oldu. Kocaman ve kullanımı efor isteyen korseler yerine bir aksesuar misali takıp dolaşabileceğimiz Paó'yu yapan tasarımcılara benden selam olsun!

Yazar: cansu_bu